Минулий недосконалий час, майбутній час: програма RBI у сфері фінансових технологій

Цього року фінтех-стартапи зіткнулися з непростою справою — завжди передбачають нормативний конфлікт.

У зв’язку з тим, що цього року Резервний банк Індії взяв більш ретельний нагляд за сектором і випустив рекомендації, які змінили курс кількох стартапів, особливо для цифрових кредиторів, стало обов’язковим залишатися в межах, які ще потрібно окреслити.

Центральний банк був зайнятий тим, щоб приборкати цифрових кредиторів, щоб забезпечити захист клієнтів і даних, скоротити неправомірні продажі та неетичні методи повернення коштів, а також створити більш безпечні пропозиції.

Для цього він запровадив низку вказівок, включаючи обмеження кредитування за допомогою передплачених платіжних інструментів (PPI), таких як передплачені картки та гаманці, заборону на сек’юритизацію короткострокових позик і ретельний контроль за видачею ліцензій.

У той час як стартапи, які пропонують продукти «купуй зараз, плати пізніше», були одними з найбільш постраждалих, очікується, що ширший вплив посиленого нагляду RBI за сектором фінансових технологій відобразиться в наступному році.

Цифрове кредитування залишатиметься в центрі уваги, але зацікавлені сторони галузі також очікують розгортання кредитування через UPI та більше небанківських установ, які зможуть випускати кредитні картки.

Офлайн-агрегатори платежів також, ймовірно, потраплять у сферу компетенції RBI, і їм потрібно буде подати заявку на отримання ліцензії на роботу, як і онлайн-шлюзи.

Зацікавлені сторони галузі також очікують більшої ясності щодо розрекламованих «нових парасолькових організацій», до складу яких входили Tata Group, Jio Platforms від Reliance, Facebook, Google, Flipkart, Amazon, провідні банки та інші великі компанії, які створили консорціуми, які шукали ліцензії NUE.

ВашаІсторія поспілкувався з експертами галузі, щоб зрозуміти, чого фінтех-компанії, особливо у сфері кредитування, можуть очікувати у 2023 році з точки зору регулювання. Ось знімок:

Вказівки переповнюють: FLDG, дані транзакцій

Одним із основних аспектів Керівництва з цифрового кредитування, представленого RBI у вересні, була угода про першу гарантію неповернення позики між банками та фінтех-компаніями. Це має на меті гарантувати, що фінтех-стартапи компенсують своїм банкам-партнерам або небанківським фінансовим компаніям, які фактично надають кредит своїм клієнтам у разі неплатежів.

Сугандх Саксена, генеральний директор Fintech Association for Consumer Empowerment, очікує, що пропозиція щодо гарантій стане однією з основних тем обговорень у першій половині 2023 року.

Очікується, що наступного року регулятор забезпечить виконання керівних принципів і запропонує роз’яснення щодо кількох його підрозділів, зокрема щодо передплачених карток.

Загалом галузь очікує більше вказівок щодо практики розкриття інформації та збору, каже Гаурав Чопра, засновник IndiaLends і член-засновник Асоціації цифрового кредитування Індії.

Білий список кредитних програм

Цього року Міністерство фінансів очолювало серйозні репресії проти нелегальних цифрових кредитних додатків, декількома керували невідомі організації з китайськими зв’язками.

Міністерство заморозило їхні активи та посилило перевірку шлюзів онлайн-платежів, які сприяли цим транзакціям. Управління з контролю за дотриманням законодавства звинуватило шлюзи в «слабкій належній обачності» та «неповідомленні про підозрілі транзакції», що, за його словами, сприяло процвітанню рекету.

За словами засновника платіжного фінтех-стартапу, у 2023 році очікується, що репресії триватимуть із більш агресивними перевірками шлюзів.

Тим часом RBI готує «білий список» додатків для кредитування, які можна розмістити в магазинах додатків.

Тренди фінтех-стартапів 2023

Кредитні картки NBFC

Досі RBI дотримувався суворих вимог щодо випуску кредитних карток небанківськими установами. Зараз більшість НБФК можуть поширювати лише кредитні картки банків, з якими вони мають зв’язки. Лише двом НБФК — SBI Cards and Payment Services і BOB Financial — дозволено випускати власні кредитні картки.

«РБІ розглядає і має активно розглядати можливість відкриття кількох ліцензій на кредитні картки у 2023 році. Ми чуємо від трьох до п’яти», — каже Ракеш Пожат, партнер Bain & Co.

Враховуючи зростаючий попит на менші кредитні лінії, NBFC, орієнтовані на споживачів, швидше за все, першими отримають ці ліцензії, якщо ця пропозиція буде реалізована.

Однак для фінтехів або гравців нового віку ця ідея все ще залишається далекою мрією. При цьому Ракеш додає: «Регулятор може розглянути питання про видачу ліцензій одному гравцеві для сприяння інноваціям і просувати ідею NBFC і фінтех-компаній, які працюють разом, щоб допомогти збільшити темпи кредитування».

Фінтех-компанії з ліцензією NBFC, такі як LazyPay, Slice та Uni, вже випускають передплачені картки через зв’язки з банками. Таким гравцям рішення RBI щодо випуску кредитних карток допоможе розширити їхні пропозиції.

Кредит на UPI

У вересні після дозволу RBI Національна платіжна корпорація Індії (NPCI) запустила кредитну картку RuPay на UPI (United Payments Gateway). Тепер банки та фінтех-компанії очікують, що UPI також буде поширено на інші кредитні продукти, зокрема «купуй зараз, плати пізніше».

Ранвір Сінгх, засновник і генеральний директор споживчого кредитування fintech Kissht, сподівається на сприятливе оголошення та ясність через кілька місяців.

На нещодавній прес-конференції ветеран індустрії технологій Нандан Нілекані також виступив за те ж саме, сказавши: «… оскільки RBI отримає більше впевненості завдяки цьому, вони відкриються для більшої кількості форм кредитування на картці UPI, а отже, з’являться нові власні кредитні здібності на UPI, наприклад BNPL тощо».

RBI також розглядає можливість дозволу одноранговим платформам надавати кредити під заставу. Очікується, що галузеві обговорення розпочнуться наступного року.

Нова парасолькова сутність

У спробі підвищити систему роздрібних платежів RBI висунув ідею «нових парасолькових організацій» як альтернативного механізму для флагманського платіжного процесора Індії, Національної платіжної корпорації Індії (NPCI).

Хоча право на отримання ліцензії та обов’язки NUE було визначено, його дозвіл було відкладено або відкладено через проблеми зі зберіганням даних і локалізацією.

Комітету з п’яти членів під головуванням П. Васудевана, головного генерального директора RBI, було доручено розглянути заявки на отримання ліцензії та проаналізувати макроекономічний вплив і ризики безпеки у світлі запропонованої структури.

Ракеш з Bain & Co. очікує, що фреймворк NUE буде відроджений у 2023 році.

Банківські ліцензії для необанків

Нарешті, про необанки, або банки, які працюють лише з цифровими засобами.

RBI залишався мовчазним щодо видачі повних цифрових банківських ліцензій і, як очікується, продовжить зберігати цю пропозицію на сервері, за словами експертів галузі.

Це, незважаючи на те, що урядовий аналітичний центр NITI Aayog опублікував документ для обговорення, який закликає владу дозволити необанкам стати повністю ліцензованими цифровими банками.

У 2023 році для необанків буде «звичайний бізнес», а подальша інтеграція з традиційними банками залишатиметься ключовим напрямком зростання та інновацій, каже Анкур Махешварі, фінансовий директор Freo, необанку.