Рой Себаг обговорює природний порядок грошей

Підприємець і економіст Рой Себаг був одним із небагатьох, хто передбачив фінансову кризу 2008 року. Тепер він вважає, що сама грошова система Великої Британії руйнується, про що свідчить рекордно висока інфляція, і потребує заміни, щоб забезпечити процвітання на десятиліття вперед.

Він викладає свою теорію природних грошей у бестселері «Природний порядок грошей». Для тих, хто шукає більш стійке майбутнє, книга пропонує новий аргумент, заснований на грубих фактах природи.

Коротше кажучи, ваш аргумент полягає в тому, що грошова система має ґрунтуватися на матеріальних активах, таких як продукти харчування, паливо та дорогоцінні метали, а не на основі плаваючого обмінного курсу. Як шановний підприємець та інвестор, як ви прийшли до такої радикальної економічної пропозиції?

Ідеї, які я викладаю в «Природному порядку грошей», не такі радикальні, і я думаю, що більшість читачів погодяться з моїми загальними положеннями. Наявність «природних грошей» якоря економічних систем було стандартною практикою в більшості суспільств як стародавніх, так і сучасних аж до зовсім недавнього минулого.

Мій власний внесок у це вічне дослідження природи грошей насправді полягає в тому, щоб надати сучасній людині свого роду нагадування. Нагадати їм про основні закони природи, якими керується економічна співпраця.

Показати, чому обмін товарами та послугами відображає щось більше, ніж просто особисті суб’єктивні бажання. Особливо в ці дні ми схильні забувати ці принципи.

Але проблеми, з якими ми зараз стикаємося, підривають ці ілюзії та спонукають нас обґрунтувати наше розуміння процвітання.

Як ви можете бути впевнені, що природна грошова система буде кращою за поточну фіатну систему?

Існують кількісні та якісні причини, які я можу надати, які можуть допомогти проілюструвати цю думку. Почнемо з кількісного. У той час як ми спостерігали зростання цін на товари першої необхідності від хліба та дорожнього палива до яловичини на 30-40 відсотків за чотири роки, з поправкою на ціну золота ці товари сьогодні фактично дешевші. Подібним чином ціна бареля нафти сьогодні є такою ж, як і століття тому, коли її оцінювали в золоті.

З кількісної точки зору ми можемо вважати, що інфляція була б повністю зупинена, якби гроші були золотом. Тепер скептик може заперечити і стверджувати, що на певному рівні інфляція — це добре і навіть необхідно. У своїй книзі я показую, що інфляція є неприродною і що економіка, позбавлена ​​інфляції, ближче балансує до природного порядку. Моя позиція надає якісний аргумент, чому економіка, заснована на натуральних грошах, була б кращою.

Чому, на вашу думку, існує стільки політичного опору прийняттю економічної моделі у вашій лінії?

Я думаю, що хороша аналогія може бути з нашого особистого життя. Я думаю, що завжди легше приймати незначні рішення, ніж важливі. Іноді ми стаємо самовдоволеними – відкладаємо важливі рішення на потім, і це змушує нас реагувати, а не випереджати. Лише заднім числом ми розуміємо, що мали діяти раніше.

Можливо, ми можемо побачити помилку лише тоді, коли звільнимося від неї. Це обхідний спосіб сказати, що наші політичні лідери та їхні економічні радники застрягли в скруті з узаконеною грошовою системою. Вони перебувають під величезним тиском, і важко зрозуміти, що зараз можна прийняти важливе рішення.

Ось чому, на мою думку, їхня підтримка платіжних грошей, як я показав у «Природному порядку грошей», не має сенсу для середньої людини.

З іншого боку, чим довше ми рухаємося нинішнім шляхом, тим очевиднішим для звичайного виборця стає те, що потрібно щось кардинально зробити з нашою економікою та нашою грошовою системою.

Чи реалістично очікувати, що цей опір можна буде подолати на практиці?

Якщо історія є довідником, то так. Кожна державна грошова система в історії зазнала невдачі. Зазвичай вони виходять з ладу протягом кількох десятиліть. У той час як Великобританія відмовилася від золотого стандарту в 1931 році, фунт був фактично прив’язаний до долара США, який залишався на золотому стандарті до 1971 року. Отже, ми лише 51 рік після останнього експерименту з бумажними грошима, і я був би вражений, якби це триває ще 49.

Чому сільськогосподарський сектор є центром вашої теорії природних грошей?

Тому що їжа є джерелом життя людської співпраці. Без їжі ви голодуєте; без палива машина не їде; а без елементів комп’ютер і машина не можуть працювати. Усе починається з фермерів і безпосередньо за ними, шахтарів і виробників палива: тих, хто знаходиться в центрі «реальної економіки». Наша економічна система залежить від цієї реальності. У моїй книзі стверджується, що наша економіка також має це відображати. Роль грошей полягає саме в цьому. Забезпечити, щоб кожен суб’єкт господарювання був підзвітний фермеру, а через фермера – самому природному світу.

Чи не призведе поновлена ​​увага до «реальної економіки», як ви її називаєте, до більшої шкоди навколишньому середовищу через збільшення стимулів до експлуатації?

Я б стверджував, що саме природа, а не люди, зрештою, об’єктивно оцінюють наші дії. Саме природа чітко демонструє, чому фрекінг для вуглеводнів є безглуздим і нежиттєздатним.

З іншого боку, природа показує, що опалення будинку дровами може бути більш стійким, ніж покладатися на природний газ, який видобувається в Сибіру. Ми повинні довіряти природі та її сигналам.

Природні гроші є сигналом від природи і відображатимуть межі наших переговорів з нею. У своїй книзі я показую, чому було б неефективно переробляти або використовувати стільки добрив чи пестицидів, скільки ми робимо сьогодні за природної грошової системи. З іншого боку, видобувати більше мінералів і палива на місцевому рівні було б цілком можливо.

Зроблення цієї діяльності більш локальною приносить із собою підвищення підзвітності. Якщо діяльність призводить до довгострокової шкоди нашому місцевому середовищу, якщо вона руйнує наш ґрунт або воду, громада може чітко зрозуміти, що ця діяльність нежиттєздатна, і вжити відповідних заходів.

Як, на вашу думку, бізнес відреагує на вашу пропозицію?

Вони будуть цьому чинити опір. Великий бізнес сьогодні займається переважно наданням послуг. Вони використовують дуже мало реального капіталу. Будь-який капітал, який використовується, в основному використовується для підвищення цін на акції на користь акціонерів. Наші так звані «великі підприємства» просто переміщують фіатні гроші в електронному вигляді.

Вони оптимізують свою робочу силу на маржі, щоб найняти найменшу кількість працівників за найнижчу можливу зарплату. Крім того, ті, які вони використовують, вважаються рухливими та замінними. Оплата найманим працівникам природними грошима змінила б баланс сил. Спочатку це означатиме, що великі підприємства повинні зосередитися на своїх працівниках і клієнтах.

Зрештою, підприємства, які пропонують товари та послуги кращої якості, працюють краще за своїх аналогів і здійснюють довгострокові інвестиції тощо, у підсумку досягнуть успіху за природним грошовим стандартом.

Яким чином прийняття вашої економічної моделі вплине на вартість невалютних активів?

Це не зовсім можливо передбачити. Якщо інфляцію зупинити, наше уявлення про активи зміниться. Класи активів вимірюватимуться для реального зростання – реальних грошових потоків. Вони більше не будуть плавати на хвилі інфляції, яка перебільшує їхні доходи. Будинок розглядався б більше як будинок, як місце для проживання, а не як стратегічна необхідність у грі зі сходами власності.

Іншим наслідком може бути те, що покликання та особиста економічна діяльність стануть основними засобами зростання багатства. Тобто, якби хтось просто заощаджував більше, ніж витрачав, і збільшував свої прибутки, його заощадження тривали б і не були б зменшені зовнішніми факторами, такими як інфляція чи спекулятивні фінансові бульбашки.

Відзначається, що ви один із небагатьох інвесторів, які помітили фінансову кризу 2008 року ще до її початку. Чи є нинішня економічна криза ознакою майбутнього гіршого?

Я думаю, що цього разу гірше. Я не зовсім вірю, що ми вирішили будь-яку проблему 2008 року. Рішення керівників центральних банків у всьому світі друкувати трильйони доларів у 2020 році в умовах пандемії Covid-19 дуже ускладнило зрозуміти, де економіка може знову знайти свою основу, поки ми залишаємося на встановленій грошовій системі. Якщо щось не зробити з нашою грошовою системою, ми побачимо стійкі темпи інфляції протягом багатьох років, постійний дефіцит речей, які нам потрібні, і тиск на банківську систему з надмірним фінансуванням і, як наслідок, на фінансовані банками активи від власності до акцій.

Що, на вашу думку, найбільше отримають бізнес-лідери, прочитавши вашу книгу?

Вони виявлять, що існують межі їхніх суб’єктивних уявлень. Цей справжній успіх вимірюється природним світом, і якщо прийнято рішення діяти відповідно до більш суб’єктивних стандартів, потрібно залишатися підзвітним природним стандартам, використовуючи природні гроші.

Підприємець та інвестор Рой Себаг є автором книги «Природний порядок грошей».

Він надає тим, хто критично ставиться до сучасної капіталістичної системи, і тим, хто екологічно свідомий, економічну теорію, яка надає пріоритет справедливості та сталості.

Ви можете дізнатися більше про його теорію природних грошей тут


Leave a Comment