Сунак відкладає законопроект про Brexit, оскільки зростають надії на новорічну угоду з ЄС

Ріші Сунак відклав протокол про Brexit Північної Ірландії до нового року після того, як приватні переговори з Брюсселем проклали шлях до нової угоди до лютого.

Високопоставлені чиновники кажуть, що цього року законопроект не буде повернено лордам, що дасть учасникам переговорів час виробити нові правила торгівлі для угоди до Дня святого Валентина.

Законопроект покликаний дати Великобританії право в односторонньому порядку призупинити певні аспекти протоколу, включаючи надмірні перевірки на кордоні, якщо не буде досягнуто угоди з Брюсселем.

Але навіть лорд Кейн, міністр, відповідальний за просування законопроекту через палату лордів, приватно поставив питання про те, чи може він порушувати міжнародне право.

Кейн сказав, що не впізнав приписуваних йому зауважень.

Будь-яка затримка законопроекту змусить Європейську дослідницьку групу (ERG) жорстких євроскептиків підозріти в тому, що Сунак готується поступитися червоними лініями суверенітету.

Високопоставлені чиновники кажуть, що його було відкладено, щоб уникнути зриву переговорів, оскільки вони вважають, що ЄС готовий піти на поступки.

Намагаючись утримати ERG на стороні, прем’єр-міністр тихо повернув колишнього помічника з питань виходу з голосування Олівера Льюїса, щоб він консультував його та команду переговорів. Льюїс був заступником лорда Фроста, коли він уклав угоду Бориса Джонсона напередодні Різдва з Брюсселем у 2020 році, але покинув десятку на початку минулого року. Йому приписують розробку ключового «застереження про свободу», яке переконало жорстких євроскептиків підтримати цю угоду.

Зараз Льюїс діє як неоплачуваний посередник з ERG, щоб «запевнити їх, що їх слухають і вони в курсі», повідомило джерело в уряді.

Розмови з ключовими особами в Лондоні та Брюсселі показали, що обидві сторони вважають, що угода може бути досягнута до лютого, щоб припинити будь-які суперечки, які зривають підготовку до святкування 25-ї річниці угоди Страсної п’ятниці у квітні.

ЄС також готується надати певну основу щодо обміну даними та ролі Європейського суду. Президент Байден попередив і Сунака, і Ліз Трасс, що він хоче, щоб це питання було вирішене до річниці квітня. Плани щодо державного візиту Байдена, який буде приурочений до річниці, залежать від завершення угоди.

Щоб справити враження на прихильників Leave, прем’єр-міністр вирішив повернути підрозділ можливостей Brexit для контролю за передачею збереженого законодавства ЄС у внутрішнє законодавство.

Він також зробить «політичне призначення», щоб максимізувати «незначну вигоду», яку можна отримати, змінивши правила, тепер Британія поза ЄС.

Минулої ночі на Даунінг-стріт заперечили, що законопроект було припинено. Високопоставлений урядовець сказав: «Щоб дати простір для переговорів, ми не просимо батогів, щоб зараз повернути це до лордів. Ми хочемо дати переговорам найкращий шанс. Громадські обговорення поправок на даному етапі не принесуть користі. Ми дозволимо команді спочатку спробувати переговори з Брюсселем. Якщо це не спрацює, ми зробимо рахунок з лордами».

Досі ЄС визнавав необхідність обговорення того, як працює протокол, але він ще не визнав, що його потрібно переписати — фундаментальна вимога для Великобританії.

Але згідно з графіком, який циркулює в Уайтхоллі, ЄС визнає необхідність внесення змін до тексту протягом наступних двох тижнів. Потім обидві команди працюватимуть з обох боків Різдва, щоб підготуватися до місяця офіційних переговорів у січні.

Якщо все піде добре, проект угоди може бути представлений іншим ключовим гравцям у перші два тижні лютого. ЄС мав би заручитися підтримкою держав-членів; британському уряду потрібно було б узгодити справи з ERG і DUP у Белфасті.

Даунінг-стріт непохитний, Сунак укладе лише ту угоду, яку він вважає правильною: «Ми хочемо вести конструктивні переговори, але ми підемо, якщо угода буде недостатньою».

Прем’єр-міністр відчуває тиск з боку Білого дому, щоб укласти угоду. Коли він побачив Байдена на саміті G20 минулого місяця, президент підкреслив, що йому не байдужа угода Страсної п’ятниці, і закликав Сунака знайти конструктивне рішення. Сунак відповів, що він на тій же сторінці, і закликав президента допомогти з угодою.

Незабаром Байден має призначити спеціального посланника в Північну Ірландію, який буде сприяти врегулюванню розбіжностей обох сторін. Американські дипломати прямо сказали Брюсселю відмовитися від необхідності перевірки товарів, а Велика Британія відмовитися від деяких заперечень щодо ролі, яку відіграє Європейський суд у консультуванні суддів щодо законодавства ЄС.

Високопоставлені особи в Брюсселі сказали відомим британським політикам, що провал планів Трасс щодо крайньої дерегуляції економіки, щоб зробити її конкурентом ЄС, зробив їх набагато більш схильними до угоди з Великобританією. «Вони хвилювалися, що ми станемо Сінгапуром-на-Темзі, а цього явно не сталося», – сказав колишній міністр кабінету міністрів, який має тісні зв’язки з Європейською комісією.

Речник уряду сказав: «Законопроект не призупинено. Він продовжить своє проходження через Господа в новому році».

Джерело в уряді додало: «Олівер Льюїс є експертом з питань ЄС, який керував угодою про Brexit у 2020 році. Він люб’язно погодився надавати періодичні та неоплачувані поради міністрам».


Leave a Comment