Тиск на доходи домогосподарств посилиться, оскільки в 2023 році домінуватиме жорстка рецесія

Очікується, що 2023 рік буде надзвичайно важким для економіки Великобританії. Країна майже напевно вже перебуває в річній рецесії, яка, ймовірно, виявиться глибшою, ніж та, що була на початку 1990-х років.

Тиск на реальні доходи домогосподарств посилиться, оскільки підвищення процентних ставок поєднується зі стрімкою інфляцією.

Слід визнати, що урядові заходи жорсткої економії не зашкодять зростанню в короткостроковій перспективі, вважає Томас П’ю, економіст RSM UK.

«Більшість болю відкладено до наступних загальних виборів. Але вони також не дуже допоможуть економіці в короткостроковій перспективі», – сказав П’ю.

Не всі спади однакові

Однак не всі рецесії однакові. П’ю очікує падіння ВВП від піку до мінімуму приблизно на 2,5 відсотка.

«Це було б трохи менше, ніж рецесія початку 1990-х і значно менше, ніж глобальна фінансова криза», — підкреслив він.

П’ю також очікує, що рівень безробіття зросте з нинішніх 3,6 відсотка до приблизно 5 відсотків до кінця 2023 року, що призведе до втрати робочих місць близько 200 000 осіб.

Шукаєте гарних новин? У 2023 році інфляція знизиться.

Погана новина полягає в тому, що він, ймовірно, усе ще буде складати в середньому близько 7,5 відсотка протягом усього наступного року.

Висока інфляція та жорсткий ринок праці змусять Банк Англії (BoE) підвищити процентні ставки з поточних 3 відсотків до приблизно 4,5 відсотка на початку наступного року, сказав П’ю, додавши, що «банк подумає про зниження ставок лише у 2024 році. .”

Триває скорочення реальних доходів

Наявні доходи домогосподарств постраждали від кризи вартості життя, внаслідок якої інфляція зросла з 0,5 відсотка на початку 2021 року до 10,1 відсотка у вересні 2022 року через величезне зростання цін на продовольство та енергоносії.

Урядова гарантія цін на енергоносії (EPG) захистила домогосподарства та підприємства від найгіршої енергетичної кризи, зазначив П’ю.

Але він додав, що ціни на комунальні послуги зростуть ще на 20 відсотків у квітні 2023 року, коли урядова гарантія ціни на енергію для середньорічного рахунку за комунальні послуги зросте з 2500 до 3000 фунтів.

«Якби цього було недостатньо, сплеск іпотечних ставок ще більше підіб’є наявні доходи домогосподарств», – продовжив П’ю.

Іпотечні ставки значно випередили базову ставку, оскільки банки очікують вищих процентних ставок, а це означає, що будь-хто, кому не пощастить брати іпотеку протягом наступних кількох місяців, побачить, що частка їхнього доходу буде витрачена на стрімкі відсотки по іпотеці.

П’ю зазначив, що середньостатистичний позичальник, який сьогодні перевищить 75-відсотковий коефіцієнт LTV на дворічну іпотеку з фіксованою ставкою, протягом наступних двох років побачить, що частка його доходу, що поглинається щомісячними виплатами, зросте приблизно до 34 відсотків з 22 відсотків.

«Більше того, ослаблення ринку праці, оскільки фірми скорочують наймання і навіть починають скорочувати кількість робочої сили, призведе до зниження зростання номінальної заробітної плати до більш «нормального» рівня», — сказав він.

«Додавши вищі податки, які потенційно можуть становити 1 відсоток ВВП, і реальне скорочення оплати праці в державному секторі, прогноз на 2023 рік буде похмурим для реального наявного доходу домогосподарств», — додав П’ю.

Загалом, він очікує, що RHDI скоротиться на 2,5 відсотка в 2023 році. Це буде найбільше падіння за всю історію.

Треба визнати, що споживачі мають у середньому значний рівень заощаджень, еквівалентний приблизно 10 відсоткам ВВП.

«Але враховуючи рекордно низьку довіру споживачів, ми не очікуємо, що вони суттєво зануряться в ці заощадження», — зазначив П’ю.

Таким чином, споживачі мають менше грошей, щоб витрачати, і вони менш готові їх витрачати. Це неминуче означатиме різке скорочення споживчих витрат, особливо на дискреційні товари, такі як гостинність і роздрібні товари.

«Наступного року ми очікуємо зниження загальних споживчих витрат на 2 відсотки», — сказав П’ю.

Підвищення процентних ставок і падіння попиту також призведуть до скорочення інвестицій бізнесу, які все ще приблизно на 8 відсотків нижчі за попередній рівень, продовжив він.

«Це в основному викликано падінням інвестицій в офіси та транспортне обладнання, оскільки попит на офісні приміщення та подорожі не повністю відновився, оскільки багато людей продовжують працювати віддалено».

Інфляція сповільнюється, але все ще висока

Рецесія певною мірою зменшить внутрішній інфляційний тиск. Деякі провідні індикатори вже вказують на послаблення внутрішнього цінового тиску.

З огляду на те, що інфляція цін на енергоносії ось-ось рішуче знизиться, інфляція CPI у Великобританії незабаром почне падати з жовтневого максимуму за 41 рік у 11,1 відсотка, сказав П’ю.

Крім того, нинішній рівень цін на нафту марки Brent у 80 доларів свідчить про те, що внесок моторного палива в основний курс знизиться майже до нуля до березня.

«Стабілізація цін на продовольство за останні півроку також свідчить про швидке падіння інфляції споживчих цін на продовольство в наступному році», — зазначив він.

Тим часом різке падіння вартості доставки та збільшення запасів у роздрібних продавців свідчить про те, що ціни на основні товари скоро впадуть.

«Незважаючи на це, інфляція залишатиметься високою протягом більшої частини наступного року. Ми вважаємо, що інфляція становитиме близько 7 відсотків у середині 2023 року, приблизно 4 відсотки до кінця 2023 року, але може впасти нижче цільового рівня Банку Англії в 2 відсотки у другій половині 2024 року».

Однак існує ризик того, що інфляція виявиться сильнішою, ніж ми думаємо, або тому, що жорсткий ринок праці означає, що зростання заробітної плати падає повільніше, ніж ми очікуємо, або тому, що фірми відновлюють маржу.

Дійсно, видання RSM UK MMBI за 4 квартал показало, що фірми середнього ринку стають кращими у перекладанні витрат.

«Тим не менше, через рецесію та слабкий попит компаніям середнього ринку буде складніше продовжувати перекладати на вищі витрати», — сказав П’ю.

Оскільки інфляція залишатиметься високою протягом 2023 року, компаніям буде важко продовжувати захищати свою маржу.

І враховуючи останні проблеми, з якими фірми зіткнулися при наймі персоналу, і відносно коротку рецесію, фірми матимуть більше стимулів накопичувати робочу силу, ніж у попередні періоди економічної слабкості, продовжив він.

Надзвичайно жорсткий ринок праці, ймовірно, пояснює, чому в цьому кварталі MMBI 41 відсоток фірм заявили, що найняли більше персоналу в четвертому кварталі, незважаючи на жахливі економічні перспективи.

«Зрештою, ми очікуємо, що рівень вакансій впаде з майже рекордного рівня до рівня нижче одного мільйона, а рівень безробіття підніметься до піку в 5 відсотків до кінця наступного року, що значно нижче, ніж пік у 8,5 відсотка, досягнутий у наслідки світової фінансової кризи», – сказав П’ю.

Якби це все відбувалося через те, що наймані працівники стали безробітними, це означало б втрату приблизно 400 000 робочих місць.

«Але ми очікуємо, що деякі люди, які зараз неактивні, ті, хто зараз не шукає роботу, повернуться до робочої сили, оскільки вони прагнуть підвищити свої доходи», – сказав він.

Ймовірно, це підвищить рівень участі на ринку праці, а загальна кількість втрачених робочих місць може бути ближчою до 200 000.


Leave a Comment