У 2023 році фінтех-компаніям може бути важко скласти головоломку прямого кредитування

Опинившись у скрутному становищі протягом останніх кількох місяців через нові норми кредитування, запроваджені RBI, фінтех-компанії переглядають ідею прямого кредитування за допомогою ліцензії NBFC, окрім своїх існуючих партнерств із спільного кредитування з регульованими організаціями (RE).

Ця тенденція стала помітною в 2019 році, коли багато фінтех-компаній відмовилися від свого початкового плану кредитних ринків і, отже, шукали ліцензії. Але з появою технологій фінтех знайшли своє покликання в партнерствах нового віку, включаючи спільне кредитування, PPI та FLDG, і ідея прямого кредитування відійшла на другий план.

Зараз це знову в центрі уваги, оскільки цифрові позичальники шукають захисну ковдру, одним із яких є банківське/пряме кредитування. Це означає, що більшість фінтех-компаній, які раніше були зосереджені на збільшенні активів, матимуть на меті отримати ліцензію на кредитування та згодом заробити на своїх NBFC.

Однак регулятор дотримувався суворого підходу до видачі дозволів. За останні 12 місяців лише два гравці — Ftcash і 4Fin — отримали дозвіл.

Але, незважаючи на перевірку RBI, експерти галузі очікують, що все більше і більше цифрових кредиторів подаватимуть нові заявки або консолідуватимуться з компаніями, які їх утримують.

«Зараз кредитори все частіше віддають перевагу гібридній моделі балансового портфеля через зареєстрований NBFC, а також позабалансового портфеля, який повністю закріплюється за банком-партнером/NBFC або для спільного кредитування для управління кредитним ризиком/ризиком ліквідності в поєднанні з гідною прибутковістю баланс активів», – йдеться у звіті Emkay Global, фінансового консалтингу.

Згідно з повідомленнями, такі стартапи, як PhonePe, Razorpay, BharatPe, OkCredit і NiYo, звернулися до банківського регулятора за ліцензіями NBFC, але їхні запити були відхилені.

Інші, як-от Slice і LazyPay, які отримали ліцензії NBFC у 2018-19 роках, тепер прагнуть перейти до персональних позик разом із суміжними кредитними картками.

Чому поспіх?

У той час як Анудж Какер, співзасновник і генеральний директор потребительського neobank Freo, вважає, що для цифрових кредиторів може бути неприкосновенністю використовувати пряме кредитування та продовжувати надавати великий пул кредитів як нерегульована організація, Вайбхав Лодха з Ftcash вважає, що це було б добре мати суміш обох з різних причин.

«Коли у вас є регульована організація, є автоматична система, якій можна довіряти. Партнери також впевнені», — каже він, згадуючи про те, що некредитори (платіжні компанії) поспішають охопити сегмент за допомогою ліцензії та поштових інструкцій.

Анкур Бансал, співзасновник і директор фірми венчурного боргу BlackSoil, каже, що фінтех-платформи мають нагальну потребу подати заявку на отримання ліцензії через невизначеність щодо правил FLDG/грошової застави, що стосуються нерегульованих організацій.

Однак кредитування через власні книги буде важкою справою. Експерти вказують на труднощі для фінтехів у залученні капіталу, оскільки вони прагнуть кредитувати через власні книги в умовах фінансової зими та зміни правил.

Уважні інвестори; справедливість буде нелегкою

Пряме кредитування означає, що фінтех-компаніям доведеться залучати власний капітал для ведення бухгалтерського обліку. Зимовий період фінансування, який, схоже, буде перенесено на 2023 рік, зіграє зір, незважаючи на зростання попиту на кредити в країні.

Хоча цифрові кредитори, які бажають позичати напряму, не хвилюють залучення боргу, забезпечити власний капітал буде непросто.

Накачування капіталу в таких організаціях залежатиме від багатьох факторів, включаючи масштабованість бізнес-моделі, шлях до прибутковості/стабільності прибутку, точки дотику/контроль над зборами, підтримку існуючих інвесторів та інтерес нових інвесторів, каже Анкур, чия фірма є «обережно оптимістичним» у сфері фінансового кредитування.

«Підхід до оцінки (для власного капіталу чи боргу) є більш низьким, а не навпаки. Акцент на визначеності, а не на нормах, і чітка/постійна зосередженість на реалізації стійких бізнес-моделей відтепер будуть ключовими», – додає він.

За такого сценарію фінтех-компанії, ймовірно, продовжуватимуть виконувати роль боргових фасилітаторів із приглушеним зростанням. «Все (збільшення власного капіталу) буде залежати від того, наскільки чисті ваші книги та якість кредиту. Венчурні капіталісти дуже уважно ставляться до цього», — сказав Вайбхав.

Старший партнер у фірмі венчурного капіталу погоджується, кажучи, що «все може трапитися» щодо нових порядків і норм, незважаючи на те, що фінтех-компанії мають цифрову інфраструктуру та гнучкість для розширення пропозицій у внутрішніх районах країни.

RBI став обережно ставитися до потоку грошей у фінтех-NBFC через серію порушень з боку деяких підтримуваних Китаєм організацій, які надають миттєві особисті позики, порушуючи при цьому керівні принципи роботи в Індії.

Іншим фактором, який може уповільнити плани, буде збільшення вимог до капіталу, яке зросло до 20 рупій з 2 рупій раніше, минулого року.

Гаурав Чопра, співзасновник і генеральний директор Indialends, також попереджає про вплив інфляції на кредитні книги фінтех-компаній.

«Інфляція — це те, про що нам потрібно турбуватися, оскільки вона вплине на наявні доходи, призведе до слабкої платоспроможності клієнтів і, отже, вплине на кредитні книги», — сказав він.

Тим не менш, аналітики очікують, що обмежений капітал перетікає в меншу кількість суб’єктів, а не розподілятиметься між тисячами гравців. Очікуйте серйозної консолідації серед гравців: один із них має ліцензію NBFC, а другий буде співпрацювати. Нещодавня угода PhonePe та Zest Money (володіють ліцензією NBFC) виявилася безпрограшною для обох.

Нещодавнє опитування CXO Bain India показало, що майже 60% керівників фінансових технологій (вони опитали) вважають, що отримання відповідних ліцензій і основних можливостей буде важливим для досягнення довгострокової актуальності та сталого зростання.

«Більшість фінтех-компаній шукають партнерства з провідними компаніями для отримання досвіду в сфері регулювання, необхідних ліцензій і доступу до недорогого капіталу», — додається у звіті.