Феномен кумівства на роботі при призначенні генеральних директорів

Кумівство на роботі означає практику надання преференцій, особливо щодо працевлаштування чи інших можливостей, до членів власної родини, особливо до дітей чи інших близьких родичів. Хоча нерідко люди стають генеральними директорами через кумівство на роботі, ця практика може викликати етичні занепокоєння та може сприйматися працівниками та зацікавленими сторонами як несправедлива. У цій статті ми дослідимо явище кумівства під час призначення генеральних директорів на прикладах чотирьох осіб, які стали генеральними директорами завдяки своїм родинним зв’язкам: Лакшмі Міттал, Мукеш Амбані, Енн Войчіцкі та Браян Робертс.

Етичні проблеми, пов’язані з кумівством при призначенні генеральних директорів

Кумівство на робочому місці може викликати етичні проблеми, оскільки це може призвести до того, що людей обиратимуть на владні чи впливові позиції на основі їхніх родинних зв’язків, а не їхніх кваліфікацій чи заслуг. Це може створити враження фаворитизму та може підірвати сприйману справедливість і меритократію організації. Крім того, кумівство може позбавити кваліфікованих кандидатів на керівні посади, що може мати негативні наслідки для загальної продуктивності та успіху організації.

(Автор зображення:-ArcelorMittal)

Приклад 1: Лакшмі Міттал, генеральний директор ArcelorMittal

Лакшмі Міттал є генеральним директором ArcelorMittal, однієї з найбільших сталеливарних компаній світу. Батько Міттала, Л. Н. Міттал, заснував компанію в 1976 році і обіймав посаду генерального директора до 1995 року, коли він передав кермо управління своєму синові. Лакшмі Міттал отримав ступінь бакалавра комерції в коледжі Св. Ксав’єра в Калькутті. Свою кар’єру в сталеливарній промисловості він розпочав у 1976 році, працюючи в компанії свого батька. Зрештою він піднявся по службовій службі до генерального директора, і обіймав цю посаду з 1995 року.

На призначення Лакшмі Міттала генеральним директором ArcelorMittal міг вплинути кумівство, оскільки він отримав можливість очолити компанію завдяки родинним зв’язкам. Однак важливо зазначити, що Міттал має значний досвід роботи в сталеливарній промисловості та продемонстрував свої здібності бізнес-лідера під час перебування на посаді генерального директора. Успіх ArcelorMittal під керівництвом Міттала говорить про те, що він є кваліфікованим і здібним генеральним директором, незалежно від його родинних зв’язків.

Мукеш Амбані, генеральний директор Reliance Industries
(Авторство зображення: The Economic Times)

Приклад 2: Мукеш Амбані, генеральний директор Reliance Industries

Мукеш Амбані є генеральним директором Reliance Industries, однієї з найбільших компаній Індії. Батько Амбані, Дхірубхай Амбані, заснував компанію в 1966 році і працював її головою до своєї смерті в 2002 році. Мукеш Амбані приєднався до компанії в 1981 році та просувався по службовій службі, зрештою ставши генеральним директором у 2002 році.

На призначення Амбані генеральним директором Reliance Industries також міг вплинути кумівство, оскільки він отримав можливість очолити компанію завдяки своїм родинним зв’язкам. Однак Амбані має ступінь бакалавра хімічної інженерії в Інституті хімічної технології в Мумбаї та має великий досвід роботи в енергетичній та нафтохімічній промисловості. Він також продемонстрував свої здібності бізнес-лідера під час перебування на посаді генерального директора Reliance Industries.

Енн Войчіцкі, генеральний директор 23andMe
(Автор зображення: – CBS News)

Приклад 3: Енн Войчіцкі, генеральний директор 23andMe

Енн Войчіцкі є генеральним директором 23andMe, персональної геномної та біотехнологічної компанії. Сестра Войчіцкі, Сьюзан Войціцкі, є генеральним директором YouTube і співзасновником Google. Енн Войчіцкі стала співзасновницею 23andMe у 2006 році і з того часу є її генеральним директором.

Можливо, на призначення Войціцкі генеральним директором 23andMe певною мірою вплинув кумівство через її родинні зв’язки. Проте Войцецкі має ступінь бакалавра біології в Єльському університеті та має великий досвід роботи в біотехнологічній галузі. Вона також продемонструвала свої лідерські здібності та ділову хватку як генеральний директор 23andMe, керуючи компанією через кілька успішних раундів фінансування та партнерства.

Браян Робертс, генеральний директор Comcast
(Авторство зображення: – Comcast)

Приклад 4: Браян Робертс, генеральний директор Comcast

Браян Робертс є генеральним директором Comcast, однієї з найбільших медіа та телекомунікаційних компаній у світі. Батько Робертса, Ральф Робертс, заснував компанію в 1963 році і обіймав посаду генерального директора до 2002 року, коли він передав цю посаду своєму синові. Брайан Робертс приєднався до компанії в 1981 році і просувався по кар’єрній службі, зрештою ставши генеральним директором у 2002 році.

Можливо, на призначення Робертса генеральним директором Comcast вплинув кумівство, оскільки він отримав можливість очолити компанію завдяки родинним зв’язкам. Однак Робертс має ступінь бакалавра економіки в Wharton School Університету Пенсільванії та має великий досвід роботи в медіа та телекомунікаційній індустрії. Він також продемонстрував свої здібності бізнес-лідера під час перебування на посаді генерального директора Comcast.

Важливість меритократії та чесності при призначенні генеральних директорів

Випадки Лакшмі Міттала, Мукеша Амбані, Енн Войчіцкі та Браяна Робертса демонструють, що люди, які стають генеральними директорами через кумівство на робочому місці, не обов’язково є некваліфікованими чи позбавленими заслуг. Однак кумівство може викликати занепокоєння щодо справедливості та меритократії на робочому місці, і для організацій важливо переконатися, що вони обирають на керівні посади найбільш кваліфікованих і здібних людей, незалежно від їхніх родинних зв’язків. Забезпечення того, щоб призначення генеральних директорів ґрунтувалося на заслугах, може сприяти зміцненню довіри та впевненості в організації та, зрештою, може сприяти її довгостроковому успіху.

Leave a Comment